Mrazy ničí vodovody
Středočeské vodohospodářské společnosti zaznamenaly kvůli mrazům a následnému oteplení desítky poruch na sítích. Společnost 1. Středočeská vodárenská (1.SV), která provozuje vodovody a kanalizace obcí na Příbramsku a v okolí Prahy, zatím má proti lednu o 110 procent víc havárií.
Středočeské vodárny (SV), které spravují sítě zejména na Kladensku a Mělnicku, mají o 70 procent havárií více. Větší problémy se prý dají očekávat po výraznějším oteplení, kdy by mělo potrubí praskat častěji. ČTK to dnes zjistila od zástupců společností.
Podle mluvčí 1.SV Kristiny Blaszczykové vodohospodáři zatím v únoru zasahovali u 65 havárií na vodovodních potrubích, evidovali také 30 zamrzlých vodoměrů. Nejvážnějším problémem byla havárie přivaděče vedoucího z úpravny vody Kosova Hora do vodárenského systém na Sedlčansku. Společnost problém odstranila bez přerušení dodávek vody, práce však byly podle mluvčí velmi rozsáhlé.
Další problémy se podle Blaszczykové vyskytly například v Říčanech, kde bylo bez vody asi 1700 lidí, odstávky byly i na Příbramsku. Firma zásobuje vodou kolem 108.000 obyvatel kraje, spravuje téměř 1300 kilometrů vodovodů a kanalizace.
Počet havárií se významně zvýšil také podle společnosti SV, která patří stejně jako 1.SV do skupiny Veolia. Podle mluvčí Lenky Kozlové vodohospodáři v lednu odstraňovali 56 havárií, v únoru jich zatím bylo 180. Přes polovinu případů tvoří zamrzlé vodoměry. Problémy jsou ale i s potrubím, které dělníci opravují na mnoha místech.
Nejkomplikovanějším případem podle Kozlové byly tři poruchy na síti v Lánech na Rakovnicku, kde kvůli tomu dva dny netekla voda. Firma spravuje přes 2700 kilometrů vodovodů a kanalizace na Kladensku, Mělnicku, části Mladoboleslavska, Rakovnicka a okolí Prahy. Pitnou vodou zásobuje 230.000 obyvatel.
Víc havárií podle dnešní středočeské přílohy MfD zaznamenala také Vodohospodářská společnost Benešov, firma Vodos Kolín má havárií až pětkrát více než obvykle. Problémy se naopak zatím vyhnuly společnosti VaK Mladá Boleslav. "Evidujeme jen dílčí poruchy. Možná je to tím, že jsme už část trubek měnili nebo u nás méně mrzne," řekl listu technický náměstek ředitele Tomáš Žitný.
Společnosti však upozorňují, že se situace patrně zhorší při nastávajícím oteplení. Letos totiž země promrzla mnohem hlouběji kvůli nedostatku sněhu, který působí jako izolace. "Promrzlá země se začne hýbat a s tím se samozřejmě zvýší tlak na potrubí a havárií bude daleko víc," vysvětlila Kozlová.
Podobné problémy řeší vodohospodářské společnosti v celé ČR. Nejhorší situace byla na začátku týdne patrně v Ústeckém a Libereckém kraji, kde bylo bez vody minimálně 15.000 lidí.
zdroj: ČTK